نحوه‌ی صحیح شستن شلوار جین

شلوار جین مردانه آبی تیره روشن اسید شور سنگشور

شلوار جین، یکی از پرطرفدارترین لباس‌ها برای تمام سنین است و هر شخصی حداقل یک شلوار جین در کمد لباسش دارد. جین پارچه‌ای مقاوم، با دوام و طول عمر زیاد دارد. با این حال اگر به درستی شسته نشود امکان پوسیدگی یا تغییر رنگ دارد و ممکن است دیگر قابل پوشیدن هم نباشد.
اگر مایلید شلوار جین شما عمر بیشتری داشته باشد و ظاهرش مثل روز اول سالم و نو بماند، این مطلب را تا آخر مطالعه کنید و روش شستشوی صحیح شلوار جین را یاد بگیرید.

 

شستن شلوار جین با لباسشویی

برچسب روی شلوار جین

حتما قبل از اولین شستشو، برچسب روی شلوار جین مردانه را بخوانید تا اگر نکته‌ی مهمی در مورد شستن آن در برچسب ذکر شده باشد، طبق آن عمل کنید. بعضی از انواع جین برای اولین شستشو باید به تنهایی شسته شوند. خواندن دستورهای روی برچسب به شما اطلاعات مفیدی درباره‌ی شلوار جین خواهد داد.

پشت و رو کردن شلوار جین در هنگام شستشو

برای شستن جین با لباسشویی، حتما آن را پشت و رو کنید و بعد در ماشین لباسشویی قرار دهید؛ تا احتمال رنگ پریدگی و خراب شدن گلدوزی و طرح‌های شلوار به حداقل برسد. هم‌چنین زیپ و دکمه‌های لباس را حتما ببندید تا در موقع شستشو، به لباس آسیبی نزنند.

با دور ملایم ماشین لباسشویی شلوار جین را بشویید

برای شستشوی جین با ماشین لباسشویی، برنامه‌ای با زمان کم و با دور پایین را برای شستشوی شلوار جین در نظر بگیرید. بهتر است شلوار جین را درون یک کیسه‌ی توری قرار دهید و داخل لباسشویی بگذارید تا از فرسودگی و پارگی آن جلوگیری شود و رنگ و طرح آن آسیب نبیند.

جین را با لباس‌های مشابه بشویید

شلوار جین را، با جین‌های دیگر یا لباس‌هایی با بافت مشابه بشویید. در این صورت، هم برنامه‌ی شستشوی مناسبی استفاده می‌کنید و هم از مالش لباس‌ها با جنس پارچه‌ی متفاوت به هم جلوگیری می‌شود. هم‌چنین می‌توانید مواد شوینده‌ی مناسب‌تری را انتخاب کنید.

جین را با آب سرد بشویید

شلوارهای جین را با آب سرد یا آب ولرم بشویید. این کار باعث طول عمر بیشتر و جلوگیری از فرسودگی جین می‌شود. آب داغ بافت پارچه را ضعیف می‌کند و باعث کم‌رنگ شدن تدریجی شلوار جین می‌شود. استفاده از آب داغ برای شستن شلوار جین ممکن است باعث آب رفتن جین هم بشود.

مطلب پیشنهادی:  شلوار کتان مردانه یک انتخاب جادویی

برای شستن جین از نرم کننده استفاده کنید

در شستشوی شلوار جین از نرم کننده هم استفاده کنید. نرم کننده‌ها باعث می‌شوند پارچه‌ی جین شما نرم‌تر شود و برای پوشیدن بعد از شستشو به مشکل نخورید.

رنگ دادن شلوار جین به لباس‌های دیگر

بعضی از شلوارهای جین در هنگام شستشو ممکن است رنگ پس بدهند. باید مراقب باشید که چه لباس‌هایی را با هم در ماشین لباسشویی می‌اندازید. پیراهن و تیشرت مردانه ممکن است از شلوار جین رنگ بگیرد. پس سعی کنید لباس‌های هم‌رنگ را با جین‌ها بشویید و یا فقط شلوارهای جین را با هم درون ماشین لباسشویی بریزید. شستن مداوم جین هم باعث رنگ پریدگی آن می‌شود.

خشک کردن شلوار جین

_شلوار جین را با خشک کن لباسشویی خشک نکنید! این کار باعث کم‌رنگ شدن لباس و آب رفتن آن می‌شود.
_اگر عجله دارید که شلوارتان زود خشک شود، جین را در یک برنامه با دور کم از ماشین لباسشویی خشک کنید.
_بهتر است شلوار جین را مرطوب از لباسشویی خارج کنید و روی بند یا رخت آویز بی‌اندازید تا خشک شود
_ قبل از انداختن شلوار جین روی بند رخت، آن را محکم بتکانید و با دست بکشید تا چروک‌های آن صاف شود.
_ می‌توانید جین را از قسمت کمر به بند رخت با گیره وصل کنید تا خشک شوند.

جین را در آفتاب خشک نکنید

اگر می‌خواهید جین را در هوای آزاد خشک کنید، آن را روی بندی که در سایه است آویزان کنید و هرگز زیر آفتاب شلوار جین را خشک نکنید. این کار به بافت پارچه آسیب می‌زند و حالت خشکی به جین می‌دهد، که پوشیدن آن را بعد از شستشو سخت می کند. هم‌چنین باعث رنگ پریدگی جین هم می‌شود.

شستشوی شلوار جین با دست

_ اگر می‌خواهید بدون لباسشویی جین را بشویید، وان حمام یا یک لگن را پر از آب سرد یا آب ولرم کنید. مقداری شوینده‌ی ملایم روی آن بریزید و مخلوط کنید. شلوار را ۱۰ الی ۲۰ دقیقه در این آب بگذارید تا خیس بخورد؛ بعد آبکشی کنید.
_ شستن جین با دست، به ثبات رنگ و بیشتر شدن عمر شلوار کمک می‌کند؛ زیرا سایشی که در ماشین لباسشویی اتفاق می‌افتد، در شستشوی با دست نیست.
_ شلوارهای جین را فقط چند بار در سال بشویید. توصیه‌ی تولیدکنندگان بزرگ جین در دنیا این است که در سال، فقط چند بار شلوارهای جین را بشویید. شستشوی زیاد باعث فرسایش پارچه جین می‌شود.
چند بار پوشیدن شلوار جین آن را تا حدی کثیف نمی‌کند که لازم باشد زود به زود آن را بشویید. هر شلوار جین را (بنابر استفاده‌ای که از آن می‌کنید) بین ۲ تا ۶ ماه بشویید تا عمر بیشتری داشته باشد. واقعا بیش از این لزومی برای شستشوی آن نیست. مگر در مواقعی که بر اثر اتفاقی واقعا کثیف شود.
_ شلوارهای جین خام، جین‌هایی هستند که از قبل شسته نشده‌اند و کمی تیره هستند. با مدتی پوشیدن، جین خام کم کم فرم اندام را به خودش می‌گیرد و رنگ آن کمی کم‌رنگ‌تر می‌شود. این نوع جین باید خیلی کم شسته شود و بهتر است هنگام شستشو آن را با دست بشویید. اما جین‌های سنگ‌شور که در هنگام تولید شسته و سنگ شور می‌شوند را می‌توان با هر چیزی شست.
_ جین‌هایی که برای مهمانی استفاده می‌کنید خیلی کمتر از شلوارهای جین روزانه یا مخصوص محل کار باید شسته شوند. بهتر است شلوار جین‌های مهمانی را با دست بشویید.

مطلب پیشنهادی:  مردان قد بلند چگونه لباس می‌پوشند؟

به شلوار جین سفید کننده نزنید

هیچ‌گاه از سفید کننده‌ها برای شستن جین استفاده نکنید. این کار باعث ایجاد لکه روی پارچه‌ی لباس می‌شود و به هیچ عنوان قابل برگشت نیست.

زمان شستن شلوار جین

قبلا گفتیم که شلوار جین را نباید زیاد بشویید؛ اما واقعا زمان شستشوی یک شلوار جین چه موقعی است؟!!
یکی از راه‌های فهمیدن این موضوع ظاهر شلوار است.
•وقتی شلوار حالت آویزان بگیرد
•وقتی زانو بی‌اندازد
•وقتی پشت زانوی شلوار حالت چین خوردگی پیدا کند
این زمان شستشوی شلوار جین است.

لکه برداری از شلوار جین

اگر فقط لکه‌ی کثیفی روی جین افتاده، می‌توانید آن را با آب و صابون تمیز کنید.
با یک دستمال خیس روی لکه را مرطوب کنید؛ یک صابون ملایم را روی جای لکه بکشید؛ بعد با همون دستمال مرطوب، جای صابون را تمیز کنید. مراقب باشید زیاد صابون را روی لکه نکشید؛ این کار ممکن است روی رنگ پارچه‌ی شلوار جین تاثیر بگذارد.

از بین بردن بوی بد شلوار جین

بوی بد شلوار جین از بوی باکتری‌هایی است که از طریق بدن ما به شلوار منتقل شده‌اند.
منجمد کردن جین این بو را از بین می‌برد و باعث طول عمر آن هم می‌شود. شلوار جین را در یک کیسه‌ی پارچه‌ای قرار دهید و داخل فریزر بگذارید تا کاملا منجمد شود. بعد شلوار را بیرون بیاورید و در محیط خانه قرار دهید. صبر کنید تا شلوار جین کاملا گرم شود و بعد آن را بپوشید.
یک روش دیگر برای از بین بردن بوی شلوار جین، آویزان کردن آن در هوای آزاد بیرون است. شلوار جین را به مدت ۲۴ ساعت روی بند رخت در سایه آویزان کنید تا بوی بد آن برطرف شود.

مطلب پیشنهادی:  استایل کژوال را بهتر بشناسیم

شستن شلوار جین نو

برای شستن یک شلوار جین نو، یا اولین شستشوی یک جین به این صورت عمل کنید.

یک ظرف بزرگ به اندازه‌ی یک شلوار جین در آن جا بشود را پر از آب کنید. یک قاشق نمک در آن بریزید و بگذارید حدود ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت خیس بخورد. بعد آن را با دست یا در دور کم ماشین لباسشویی، با یک شوینده‌ی ملایم بشویید.
اگر با دست شلوار جین را می‌شوید دقت کنید که زیاد آن را به هم نسایید. بعد از آب کشی، شلوار را در سایه‌ی بیرون، یا رخت آویز داخل خانه خشک کنید و صبر کنید تا جین شما کاملا خشک شود و بعد آن را بپوشید. وگرنه به مرور زمان، شلوار جین‌تان حالت خود را از دست می‌دهد.

نکته:

استفاده از نمک برای شستشو، باعث ثبات رنگ پارچه، پس ندادن رنگ و تنظیم رنگ آن است. هم‌چنین نمک، لکه‌های غذا و… روی جین را از بین می‌برد. ریختن نمک در مایع شستشوی ماشین لباسشویی، باعث می‌شود تا لباس‌ها به هم رنگ ندهند.
می‌توانید کمی سرکه‌ی سفید هم به آن اضافه کنید.

سخن پایانی

تیم اطلس کالکشن با معرفی آخرین اطلاعات مد و به‌روزترین محصولات پوشاک آقایان، همراه شماست؛ تا استایلی جذاب و شیک برای شما بسازد. در این مقاله ما آن‌چه باید درباره‌ی نحوه‌ی صحیح شستن شلوار جین بدانید را با شما درمیان گذاشتیم و سعی کردیم تا در انتخاب درست و مناسب، شما عزیزان را راهنمایی کنیم. برای یک انتخاب حرفه‌ای و مطمئن از فروشگاه اینترنتی لباس مردانه دیدن کنید.
ما صادقانه در کنار شما هستیم.

جدیدترین محصولات

285,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
شروع کنید به تایپ برای دیدن محصولاتی که دنبالشان میگردید.
منوی دسته های تان را تنظیم کنید در تنظیمات تم -> سربرگ -> منو -> منوی موبایل
سایدبار پیمایش به بالا