تفاوت مد و استایل چیست؟

تفاوت مد و استایل مردانه خانه مد نمایشگاه فشن برندهای پوشاک ترندهای روز دنیا

تفاوت مد و استایل چیست؟! احتمالا شما هم بارها از این دو کلمه در رابطه با پوشاک استفاده کرده‌اید. اما شاید به درستی تفاوت این دو را با هم ندانید! در اغلب موارد این دو را به‌جای هم استفاده می‌کنند و شاید کمتر کسی واقعا بداند که تعریف درست مد و استایل چیست!! در این مقاله در مورد این دو اصطلاح توضیح می‌دهیم و تفاوت مد و استایل را با هم بررسی می‌کنیم.

تعریف مد و استایل چیست؟!

مد:

مد یا فشن، به استایل‌هایی گفته می‌شود که در یک بازه‌ی زمانی خاص، به فراخور فرهنگ و شرایط یک منطقه یا کشور طراحی می‌شود و در بازار عرضه می‌گردد. البته گاهی هم مد در سطح جهانی معرفی می‌شود. در واقع مد از ترندها گرفته می‌شود. ترند یک مرحله قبل از مد است. وقتی استایل یا پوشاکی در جامعه‌ای ترند یا معرفی و عرضه می‌شود و مورد استقبال و تایید عموم قرار می‌گیرد، به صورت مد در‌ می‌آید. نمایشگاه‌های فشن و کت واک‌ها برای نمایش دادن ترند‌های جدید برگزار می‌شوند و آن‌ها را به مردم معرفی می‌کنند. وقتی مردم این ترندها را بپذیرند و استفاده کنند، مد ایجاد می‌شود.

استایل:

به سبک خاصی که یک شخص برای پوشش خود انتخاب می‌کند استایل می‌گویند. مثلا “مارک زاکربرگ” بنیانگذار فیسبوک، اکثر اوقات یک مدل لباس را می‌پوشد. تیشرت خاکستری یا قهوه‌ای، با یک شلوار جین مردانه و کفش کتانی. این استایل شخصی زاکربرگ است. اما استایل به این معنی نیست که همیشه فقط یک لباس را بپوشید. در واقع استایل یعنی در تیپ لباس پوشیدن شما یک سبک شخصی وجود داشته باشد و دیده شود.

مطلب پیشنهادی:  10 اشتباه استایل مردانه که باید از آن ها اجتناب کنید

مقایسه‌ی مد و استایل

در قسمت قبل مقاله، به‌طور کلی متوجه شدید که مد و استایل چه فرقی با هم دارند و تعریف هرکدام چیست. در ادامه‌ی مطلب، این دو را با هم مقایسه می‌کنیم تا تفاوت‌هایی که در جزئیات آن‌ها هست را هم بدانیم.

_ استایل یک انتخاب و سلیقه‌ی شخصی است؛ اما مد یک انتخاب جمعی است و گاهی در سطح جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

_ هر فردی می تواند همیشه یک استایل شخصی داشته باشد و محدود به زمان خاصی نباشد. اما مد وابسته به زمان است و بعد از مدتی ترندهای جدید به بازار می‌آیند و ترند قبلی از دور خارج می‌شود.

_ استایل را هرکسی می‌تواند بسته به علایق و سلیقه‌ی خودش بسازد. ولی این در مورد مد متفاوت است؛ مد یک سبک تقریبا مشابه برای همه‌ی افراد است.

_ یک استایل می‌تواند برگرفته از سبک جدید یا قدیمی یک پیراهن مردانه باشد و ممکن است یک طراحی شخصی باشد. اما مد از تازه‌ترین طرح‌های طراحان مد و فشن به وجود می‌آید.

_ مد فقط وقتی توسط افراد زیادی در جامعه یا دنیا پذیرفته شود موفق است! اما در استایل لزومی به این کار نیست و شاید فقط گروهی آن را بپسندند.

_ برای ترند شدن یک مد، به همکاری با خانه‌های مد، نمایشگاه‌های فشن، اینفلوئنسرها و برندهای پوشاک احتیاج هست. اما یک استایل را شاید فقط یک نفر بپوشد و مورد پسند جامعه قرار بگیرد.

_ مد شدن یک ترند، معمولا بازه‌ی زمانی خاصی دارد؛ اما استایل می‌تواند مثل امضای شخصی هیچ‌وقت تغییر نکند.

_ در استایل برای انتخاب محدودیت‌های وجود دارد و مجبور به انتخاب‌هایی هماهنگ با استایل هستید. مثلا یک نوع یا طرح کفش کتانی مردانه را می‌توانید در استایلتان استفاده کنید. در حالی که طراحان مد هیچ محدودیتی برای طراحی انتخاب لباس و کفش ندارند.

مطلب پیشنهادی:  7 اشتباه استایل مردانه که باید از آن ها اجتناب کنید

_ استایل یک انتخاب درونی و سلیقه‌ی شخصی است. اما مد بر مبنای خواست کلیات جامعه و مردم ساخته می‌شود.

_ مد تنوع و جذابیت بیشتری نسبت به استایل دارد.

انتخاب بین مد و استایل

شاید تا چند سال قبل این باور غلط بین مردم رواج داشت که برای یک استایل شیک باید تابع مد روز باشند و طبق آن لباس بپوشند. این افراد برای انتخاب لباس و استایلشان بدون در نظر گرفتن سلیقه‌ی شخصی فقط طبق ترندهای روز مد و فشن لباس‌هایشان را انتخاب می‌کردند و گاهی ممکن بود برای خرید تیشرت مردانه ای اقدام کنند و بپوشند که حتی به آن لباس علاقه هم نداشته باشند؛ بدتر اینکه فکر کنند حتی آن لباس به آن‌ها نمی‌آید! اما چون مد روز است باید از آن ترند استفاده کنند.
در گذر زمان، مردم با مفهوم استایل بیشتر آشنا شدند و متوجه شدند در استایل می‌توانند سلیقه‌ی شخصی و درونی خود را هم در نظر بگیرند. برای داشتن استایل، مهم نیست که ترند روز دنیا چه پوشاکی هست‌ نکته‌ی مهم این است که استایل شخصی هر کسی مورد علاقه و پسند خودش باشد و آن را دوست داشته باشد. البته بهتر آن است که برای تشکیل یک استایل مناسب، فرهنگ جامعه و شرایط محیطی را هم در نظر بگیرید.

نکته:

اگر تفاوت‌های مد و استایل، شما را به این نتیجه رسانده که “استایل از مد مهم‌تر است”، در اشتباه هستید. صنعت مد و فشن یکی از پرکاربردترین صنایع در دنیا هست. بدون صنعت مد، لباس جدیدی طراحی و عرضه نخواهد شد. برای داشتن استایل، به ترندها نیاز داریم. برای یک استایل شیک، باید به ترندهای روز دنیا توجه داشته باشید. ممکن است ترند روز، توجه شما را جلب کند و مناسب استایلتان هم باشد. شاید هم آن‌قدر برایتان جذاب باشد که تصمیم بگیرید استایلتان را عوض کنید.

مطلب پیشنهادی:  نحوه‌ ی ست کردن تیشرت با پیراهن مردانه

سخن پایانی

تیم اطلس کالکشن با معرفی آخرین اطلاعات مد و به‌روزترین محصولات پوشاک آقایان، همراه شماست؛ تا استایلی جذاب و شیک برای شما بسازد. در این مقاله ما آن‌چه باید درباره‌ی تفاوت مد و استایل چیست بدانید را با شما درمیان گذاشتیم و سعی کردیم تا در انتخاب درست و مناسب، شما عزیزان را راهنمایی کنیم. برای یک انتخاب حرفه‌ای و مطمئن از فروشگاه اینترنتی لباس مردانه دیدن کنید.
ما صادقانه در کنار شما هستیم.

جدیدترین محصولات

285,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
شروع کنید به تایپ برای دیدن محصولاتی که دنبالشان میگردید.
منوی دسته های تان را تنظیم کنید در تنظیمات تم -> سربرگ -> منو -> منوی موبایل
سایدبار پیمایش به بالا