اصول ست کردن و رنگ شناسی لباس

رنگ شناسی | فروشگاه اطلس کالکشن

حتما برای شما زیاد پیش آمده که برای مراسمی خاص، یک مهمانی دوستانه و حتی یک بیرون رفتن ساده، زمان زیادی را درگیر ست کردن لباس‌هایتان بوده‌اید. حتی بعد از صرف زمان طولانی و پوشیدن لباس‌های مختلف باز هم به نتیجه‌ی مطلوب‌تان نرسیدید‌.
فرض بگیرید شما کلکسیونی از لباس و کفش و اکسسوری‌های مختلف و مد روز دنیا را در کمد لباستان دارید! اما اگر از اصول ست کردن و هماهنگی بین آن‌ها و رنگ‌شناسی اطلاعات کافی نداشته باشید، قطعا نمی‌توانید استایل جذابی بسازید.

رنگ شناسی | فروشگاه اطلس کالکشن

ست کردن رنگ‌ها

یکی از مهم‌ترین و شاید سخت‌ترین قسمت‌های ساختن یک استایل حرفه‌ای، ست کردن رنگ‌ها و ترکیب آن‌هاست. به غیر از این صورت حتی اگر گران‌ترین لباس‌ها را از معتبرترین برندها بپوشید، جلوه‌ی زیبایی به شما نمی‌دهد. شناخت صحیح و کامل از رنگ‌ها و مکمل‌هایشان، کمک موثری به ساخت استایل متناسب خواهد کرد.
برای هماهنگی در رنگ لباس، هم به سلیقه‌ی شخصی و هم به اطلاعات علمی احتیاج داریم. اگر این اصول را به درستی یاد بگیریم برای یک استایل جذاب احتیاجی به هزینه‌ی زیاد نخواهیم داشت.

رنگ شناسی | فروشگاه اطلس کالکشن

چرخه‌ی رنگ

چرخه‌ی رنگ یک نمودار دایره‌ای شکل است که رابطه‌ی بین رنگ‌های مختلف را نشان می‌دهد و طراحان مد برای ست کردن رنگ‌ها از این چرخه استفاده می کنند. اولین بار “آیزاک نیوتن” این چرخه را طراحی کرد. یک دایره‌ی نامتقارن با ۷ رنگ قرمز، آبی، زرد، سبز، نارنجی، نیلی و بنفش.

رنگ شناسی | فروشگاه اطلس کالکشن
بعدها “ولفگانگ گوته” نویسنده و نقاش آلمانی، یک چرخه‌ی رنگ متقارن با ۶ رنگ طراحی کرد و رنگ نیلی را از آن حذف کرد.
بیاید ببینیم چطور می‌شود با یک دایره‌ی رنگی لباس‌هایمان را به درستی ست کنیم.

رنگ شناسی | فروشگاه اطلس کالکشن

رنگ شناسی در لباس

رنگ‌هایی که در چرخه‌ی لباس می‌بینیم، به سه دسته تقسیم می‌شوند:

_ رنگ‌های اصلی: قرمز، آبی، زرد

این رنگ‌ها از ترکیب هیچ رنگی به وجود نیامده‌اند؛ اما سایر رنگ‌ها ترکیبی از این ۳ رنگ هستند.

_ رنگ‌های فرعی یا ثانویه: این رنگ‌ها از ترکیب رنگ‌های اصلی به وجود آمده‌اند.

مثلاً: قرمز+زرد=نارنجی _ قرمز+آبی=بنفش _ آبی+زرد=سبز

_رنگ‌های ترکیبی: این رنگ‌ها ترکیبی از رنگ‌های اصلی و ثانویه هستند.

مثلاً با مخلوط کردن مقداری رنگ اصلی با رنگ ثانویه می‌توانیم رنگ‌هایی مانند فیروزه‌ای، کهربایی، یا سرخابی بسازیم.

یک دسته بندی دیگر هم از رنگ‌ها وجود دارد که حتما با آن‌ها آشنا هستید.
_ رنگ‌های گرم و سرد
رنگ‌های گرم مانند: قرمز، نارنجی، زرد، قهوه‌،ای و…
و رنگ‌های سرد مانند: آبی، بنفش، سبز و…
_رنگ‌های خنثی
به رنگ‌های سفید، سیاه و خاکستری خنثی می‌گویند. رنگ‌های خنثی به نسبت رنگ‌های گرم و سرد ساده‌تر هستند.

رنگ شناسی | فروشگاه اطلس کالکشن

رنگ‌های مکمل در لباس

برای پیدا کردن رنگ‌های مکمل باید به سراغ چرخه‌ی رنگ برویم.
طبق قانون هارمونی رنگ‌ها، رنگ‌هایی که در چرخه‌ی رنگ روبروی هم قرار می‌گیرند، مکمل هستند. قانون رنگ‌های مکمل در چرخه‌ی رنگ، در چیدمان دکوراسیون و نقاشی هم برایتان کاربرد دارد.
از چرخه‌ی رنگ به سه روش می‌شود استفاده کرد:

مطلب پیشنهادی:  پولوشرت مردانه : جذاب شیک راحت

رنگ‌های متضاد

رنگ‌هایی که در چرخه‌ی رنگ روبروی هم قرار میگیرند رنگ‌های متضاد هستند. مثل: قرمز و سبز، بنفش و زرد، آبی و نارنجی.
برخلاف تصورتان این رنگ‌ها در کنار هم استایل چشمگیری به شما خواهند داد. لباس‌های بهاری و تابستانی معمولاً با رنگ‌های متضاد طراحی می‌شود.

رنگ‌های متوالی

به دو یا سه رنگی که در چرخه‌ی رنگ کنار هم قرار می‌گیرند رنگ‌های متوالی می گویند. مثلاً: نارنجی، آجری و شتری. با این ۳ رنگ می‌توانید استایلی شیک و باوقار بسازید.

رنگ‌های سه گانه

به ۳ رنگی که در چرخه‌ی رنگ با فاصله‌های یکسان قرار دارند و سه راس یک مثلث را تشکیل می‌دهند رنگ‌های سه گانه گفته می شود. از ترکیب این سه رنگ در استایل و ست کردن لباس‌تان شگفت زده خواهید شد. مثلاً شلوار سبز زیتونی، تیشرت بنفش کمرنگ و کیف یا کفش نارنجی.

رنگ شناسی | فروشگاه اطلس کالکشن

قانون ۶۰ ، ۳۰ ، ۱۰

برای ست کردن رنگ در لباس، یک قانون جالب وجود دارد
{قانون ۱۰ ، ۳۰ ، ۶۰ }
رعایت این اعداد در ست کردن لباس به شما یک استایل حرفه‌ای شیک و زیبا می‌دهد.
اما چطور باید از این قانون استفاده کرد؟
برای مثال شما از چرخه‌ی رنگ، ۳ رنگ متضاد و مکمل را انتخاب می‌کنید. در ابتدا باید ببینید کدام رنگ را بیشتر دوست دارید. آن را رنگ غالب در استایلتان در نظر بگیرید.
_۶۰ درصد از لباس‌هایی که می‌خواهید بپوشید باید به این رنگ باشد. این رنگ اصلی استایل شماست. رنگ اصلی معمولاً از رنگ‌های خنثی یا روشن انتخاب می‌شود.
_قسمت ۳۰ درصدی لباس باید از رنگ دیگری که با رنگ اصلی هم‌خوانی دارد (با توجه به توالی و تضاد رنگ‌ها) انتخاب شود.
اکثر اوقات رنگ ۳۰ درصدی از گروه رنگ‌های خنثی و یا ثانویه است.
_قسمت آخر که ۱۰ درصد استایل شما را شامل می‌شود معمولاً از بین رنگ‌های آبی سیر، قرمز، بژ،، بنفش تیره، قهوه‌ای یا سبز زیتونی انتخاب می‌شود.
اما صرفاً لزومی به محدودیت در این رنگ‌ها نیست و دستتان برای انتخاب رنگ‌های مختلف باز است. شما می‌توانید رنگ ۱۰ درصدی را به کفش، کلاه، کمربند و یا گردنبند اختصاص بدهید.

رنگ شناسی | فروشگاه اطلس کالکشن

استفاده از رنگ‌های خنثی

اگر درست کردن و انتخاب رنگ لباس مبتدی هستید بهتر است از رنگ‌های خنثی استفاده کنید. این رنگ‌ها به راحتی با اکثر رنگ‌های دیگر ست می‌شوند.
رنگ‌های خنثی شامل رنگ سفید، مشکی، خاکستری، سبز زیتونی و سرمه‌ای هستند‌
سعی کنید حتما سن، رنگ پوست و نوع اندام تان را در نظر بگیرید تا با رنگ‌های خنثی استایل شیک و بی‌نظیری برای خودتان بسازید. هر وقت در ست کردن به مشکل برخوردید سراغ رنگ‌های خنثی بروید تا با خیال راحت بین رنگ‌های لباستان هماهنگی داشته باشید.

رنگ شناسی | فروشگاه اطلس کالکشن

رنگ مناسب هر فصل

در انتخاب رنگ برای فصل‌های مختلف از طبیعت الهام بگیرید. آب و هوا و میزان تابش خورشید، تاثیر زیادی در جلوه‌ی رنگ‌های استایل شما دارد.
بهار فصل شکوفه هاست! در این فصل از رنگ‌های گرم و پاستیلی استفاده کنید، تا استایل شما حال و هوای بهاری داشته باشد.
درختان سبز و میوه‌های رنگارنگ تابستان را به خاطر بیاورید! رنگ‌های سبز، قرمز، آبی، بنفش و سایر رنگ‌های سرد هم برای این فصل مناسبند.
در پاییز رنگ‌های گرم و تیره بپوشید تا با طبیعت پاییز هم‌خوانی داشته باشید. رنگ زرد، نارنجی، قهوه‌ای و سایر رنگ‌های گرم برای پاییز مناسب هستند.
رنگ‌های خنثی و طبیعی برای فصل زمستان مناسب است. همچنین رنگ صورتی چرک و ارغوانی در زمستان پرکاربرد هستند.

مطلب پیشنهادی:  تاثیر رنگ لباس در روحیه و سبک زندگی افراد

رنگ شناسی لباس مردانه | فروشگاه اطلس کالکشن

ست کردن رنگ اکسسوری با لباس

نکته‌ای که شاید کمتر به آن دقت می‌شود ست کردن صحیح اکسسوری با لباس است. به عنوان مثال اگر رنگ کمربند با سایر قسمت‌های استایلتان هم‌خوانی نداشته باشد ظاهر خوبی به شما نخواهد داد. بهتر است رنگ کمربند با کفش یکسان باشد.
مثلاً کفش قهوه‌ای با کمربند قهوه‌ای، و یا کفش مشکی با کمربند مشکی و کت چرم مشکی.
در مورد اکسسوری و جواهرات هم همین مورد صدق می‌کند. هماهنگی بین آن‌ها و لباس اهمیت زیادی دارد. به خصوص در مورد اکسسوری‌های فلزی.
چند نمونه برایتان مثال می‌زنیم:
ساعت فلزی با انگشتر نقره یا طلا
و ساعت طلایی با انگشتر دستبند و گردنبند طلا
همچنین ساعت مشکی با انگشتر مشکی

رنگ شناسی | فروشگاه اطلس کالکشن

مکمل رنگ‌های مختلف در لباس

شناخت رنگ‌ها و مکمل‌هایشان در ساختن یک استایل فوق‌العاده به ما کمک زیادی می‌کند. در چرخه‌ی رنگ به شما نشان دادیم که چطور می‌توانید رنگ‌های متوالی یا متضاد را با هم ست کنید. در ادامه چند نمونه از رنگ ها و مکمل‌هایشان را به شما معرفی می‌کنیم.
رنگ بنفش
رنگ بنفش از ترکیب دو رنگ آبی و قرمز به وجود می‌آید. بنفش نسبت به زرد تضاد زیادی دارد و به همین دلیل مکمل خوبی برای هم هستند و ترکیب جذابی به وجود می آورند. بنفش علاوه بر زرد با رنگ‌های طوسی، صورتی، یاسی و طلایی هم ست زیبایی تشکیل می‌دهد.
رنگ سبز
از ترکیب دو رنگ آبی و زرد رنگ سبز به دست می آید. مکمل رنگ سبز قرمز است که در کنار هم ترکیب زیبایی به وجود می آورد. سبز با رنگ‌های زرد، خردلی، طوسی و مشکی هم ست می‌شود.
رنگ نارنجی
نارنجی از ترکیب دو رنگ قرمز و زرد به وجود می‌آید. رنگ متضاد و مکمل نارنجی، آبی است. پس از دیدن ترکیب این دو رنگ در استایلتان شگفت‌زده خواهید شد. نارنجی را به جز آبی، با رنگ‌های بنفش، ارغوانی و مشکی هم می‌توانید ست کنید.
رنگ آبی
برای ست کردن رنگ آبی باید کمی بیشتر دقت کنید و تنالیته‌ی آن را در نظر بگیرید. رنگ آبی کمرنگ با زرشکی، سفید و بادمجانی استایلی شیک به شما می‌دهد. ترکیب آبی تیره با زرد، قرمز، طوسی و مشکی جذابیت بالایی دارد.

رنگ قرمز

قرمز، رنگ پر هیجانی است و طرفداران خاص خودش را دارد. افرادی که از رنگ قرمز در استایل خود استفاده می کنند جسارت زیادی دارند. ست قرمز و مشکی از معروف‌ترین ترکیب‌ها در استایل است. می‌توانید قرمز را با آبی، سبز و سفید هم ترکیب کنید.
رنگ زرد
استفاده از رنگ زرد در استایل جذابیت زیادی به شما می‌دهد. می‌توانید این رنگ زیبا را با آبی، سبز، طوسی، بنفش و مشکی ترکیب کنید و استایلی چشم‌نواز و شیک را به وجود بیاورید.

مطلب پیشنهادی:  ۷ استایل جین مردانه برای تابستان

رنگ شناسی | فروشگاه اطلس کالکشن
رنگ قهوه‌ای
برای یک استایل رسمی رنگ قهوه‌ای بسیار مناسب است و تنوع زیادی دارد. قهوه‌ای با رنگ بژ، خردلی، کرم و مشکی ترکیب می‌شود و استایل جذابی به شما می دهد. ترکیب قهوه‌ای کرم، انتخاب خوبی برای شیک‌پوشان است.
در استایل بانوان نیز استفاده از تنالیته‌ی رنگ قهوه‌ای با آبی روشن در استفاده از مانتو و روسری جلوه‌ی زیبایی دارد.

رنگ مشکی

مشکی معمولا با تمام رنگ‌ها ست می‌شود. ولی بهتر است با رنگ‌های پاستیلی ترکیب نشود. اگر مشکی را به عنوان رنگ اصلی در استایل قرار بدهید، به راحتی می‌توانید رنگ‌های مکمل زیادی برایش پیدا کنید.

رنگ شناسی | فروشگاه اطلس کالکشن

نکات مهم در ست و استایل

_همیشه یک رنگ را به عنوان رنگ پایه در استایل انتخاب کنید و بر مبنای آن رنگ‌های مکمل را به کار ببرید‌
_از بکارگیری رنگ‌های نامتناسب در کنار هم، و استفاده‌ی افراطی از پارچه‌های طرح‌دار پرهیز کنید. زیرا استایل شما را زشت و نامتناسب جلوه می‌دهد.
_اگر رنگ‌های اصلی لباس تضاد بالایی دارند، باید از آیتم‌های دیگر با رنگ های روشن‌تر استفاده کرد.
_رنگ‌هایی که سفیدی بیشتری دارند مثل هلوی، صورتی و یاسی ترکیب زیبایی دارند و برای بهار و تابستان مناسبند.
_آقایان باید دقت داشته باشند که برای ست کردن لباس رسمی، نباید بیش از ۳ رنگ استفاده کنند.
_از رنگ‌های جذاب استفاده کنید تا استایلتان کسل کننده نباشد.
_برای استایل‌های کژوال و اسپرت، می‌توانید از رنگ‌های بیشتر و پر انرژی‌تری بهره بگیرید.

رنگ شناسی | فروشگاه اطلس کالکشن

جدول ست رنگ‌ها

جدول های متفاوتی برای ست کردن رنگ‌ها وجود دارد. این جدول‌ها به ما کمک می‌کند تا در مدت زمان کوتاهی ست زیبایی با لباس‌هایمان ایجاد کنیم. تصویر بالا یک طرح کلی از ست‌های رنگی است. اما جدول‌های جزیی‌تری هم هست که به صورت جداگانه به ست لباس مردان و زنان می‌پردازد.

رنگ شناسی | فروشگاه اطلس کالکشندر تصویر بالا رنگ‌های مکمل لباس مردان را مشاهده می‌کنید. می‌توانید برای ست کردن پیراهن و شلوار استفاده کنید.

 

سخن پایانی

تیم اطلس کالکشن با معرفی آخرین اطلاعات مد و به‌روزترین محصولات پوشاک آقایان، همراه شماست؛ تا استایلی جذاب و شیک برای شما بسازد. در این مقاله ما آن‌چه باید درباره‌ی اصول ست کردن و رنگ شناسی لباس بدانید را با شما درمیان گذاشتیم و سعی کردیم تا در انتخاب درست و مناسب، شما عزیزان را راهنمایی کنیم. برای یک انتخاب حرفه‌ای و مطمئن از فروشگاه آنلاین لباس مردانه دیدن کنید.
ما صادقانه در کنار شما هستیم.

جدیدترین محصولات

285,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
شروع کنید به تایپ برای دیدن محصولاتی که دنبالشان میگردید.
منوی دسته های تان را تنظیم کنید در تنظیمات تم -> سربرگ -> منو -> منوی موبایل
سایدبار پیمایش به بالا